صبح دانشجو

کد خبر: 2494

تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

بازتاب دستگیری وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران در محافل صهیونیستی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رجا

بازتاب دستگیری وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران در محافل صهیونیستی

دبکا فایل: "سگو" اطلاعات محرمانه شبکه انرژی و سازمان های سیاسی و امنیتی کلیدی را به ایران منتقل کرده است

با عضویت در کانال سروش «صبح دانشجو» مهم ترین اخبار و رویدادهای روز را دریافت نمائید.

بازتاب دستگیری وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران در محافل صهیونیستی

بازتاب دستگیری وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران در محافل صهیونیستی

دبکا فایل:

“سگو” اطلاعات محرمانه شبکه انرژی و سازمان های سیاسی و امنیتی کلیدی را به ایران منتقل کرده است
تایمز آو اسرائیل طی گزارشی تحلیلی نوشت:
در این زمینه سالها، افسران ارتش اسرائیل، مأموران موساد، دانشمندان برجسته و حتی یک عضو پیشین کنست، مشکوک یا محکوم به ارائه اطلاعات به ایران بوده اند که بعضی از آنها احتمالا به امنیت ملی اسرائیل آسیب می رساند اما هرگز پیش از این یک مقام رسمی اسرائیلی در این سطح بالا متهم به کار کردن برای دشمن نشده است.
این رسانه صهیونیستی در ادامه  به قلم یهودا آری گروس تحلیلگر این  پایگاه می نویسد:
بسیاری از جنبه های این پرونده  هنوز باقی مانده اند، مخصوصا انواع خاصی از اطلاعات که سگو  به  ایرانی ها  ارائه داده است. شین بت گفته است: “ما نمی توانیم جزئیات مربوط به اطلاعات مورد نظر را ارائه دهیم، نقش  سگو به عنوان وزیر انرژی و زیرساخت از اوایل سال ۱۹۹۵ تا اواسط سال ۱۹۹۶ به او دانش عمیق در مورد شبکه انرژی اسرائیل و دیگر پروژه های ملی، از جمله پالایشگاه های نفتی  زیر نظر دفتر نخست وزیری بخشیده است.

تایمز آو اسرائیل می افزاید:

اطلاعاتی که گونن سگو به آنها دسترسی داشت، به عنوان مثال، اگر ایران برنامه ریزی برای حملات سایبری به زیرساخت های اسرائیل داشته باشد، ارزشمند خواهد بود. اما بیشتر از اطلاعاتی که ایران از سگو می تواند به دست آورد، تنها این واقعیت است که دشمن دیرهنگام اسرائیل [ ایران]  می تواند ادعا کند یک وزیر سابق کابینه اسرائیل را استخدام کرده و به طور پیوسته برای خدمات مخفی جمهوری اسلامی پیروی داشته باشد.

در همین زمینه پایگاه صهیونیستی دبکا فایل هم با اشاره به دستگیری گونن سگو نوشت :

وزیر سابق و ۶۲  ساله که در ۱۵ سال گذشته به نیجریه نقل مکان کرده بود ماه گذشته توسط سرویس امنیتی شین بت، به اتهام جاسوسی و کمک به دشمن در زمان جنگ دستگیر شد. سگو، خلبان سابق نیروی هوایی اسرائیل و فارغ التحصیل مدرسه پرواز، متهم به خدمت برای سازمانهای اطلاعاتی ایران شده است.
پلیس اسرائیل و شین بیت در روز دوشنبه ۱۸ ژوئن اعلام کردند که او در ماه می هنگام ورود به اسرائیل از کشور گینه استوایی دستگیر شد، که به دلیل سابقه اتهامی اش از ورود وی به اسرائیل جلوگیری شد. البته رسانه های دیگر صهیونیستی گفته اند او در گینه استوایی دستگیر و به اسرائیل استرداد شده است.
دبکل فایل ادعا کرده است:  بازجویی و سوال پلیس نشان داده است که اولین ارتباط گونن سگو با مقامات سفارت ایران در سال ۲۰۱۳ در نیجریه صورت گرفته است. او سپس به طور مخفیانه برای اولین مصاحبه خود با ماموران امنیتی  ایران به ایران سفر کرد.
این پایگاه صهیونیستی با استناد به بیانیه شین بیت که اعلام کرده سگو با سرکرده‌های ایرانی خود در هتل‌ها و خانه‌های امن در اطراف جهان ملاقات می‌کرده و از دستگاه ویژه‌ی رمزگزاری شده‌ای برای ارسال مخفیانه‌ی پیام‌استفاده می‌کرده است نوشت: بازجویان او کشف کردند که اطلاعات محرمانه ای که وی به  ایران منتقل می کند، مربوط به شبکه انرژی، سایت های امنیتی اسرائیل و آدرس ها و دفاتر در سازمان های سیاسی و امنیتی کلیدی است.
دبکا فایل افزوده است: ادعا شده که سگو  همچنان با اسرائیلی ها در زمینه های مختلف امنیتی و روابط خارجی برای کسب اطلاعات و انتقال آنها به ایران همکاری می کرده است.وی متهم است که در شاخه‌های امنیتی، دفاعی، و دیپلماتیک اسرائیل با چهره‌هایی تماس می‌گرفته تا از آنها اطلاعات استخراج کند و به ایران بفرستد.
این پایگاه وابسته به نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی در پایان نوشته است: گونن سگو، عضو سابق حزب Tzomet  به عنوان وزیر انرژی، بالاترین مقام اسراییلی است که به جاسوسی برای ایران متهم شده است. با اینحال دادگاه رژیم صهیونیستی طی دستورالعملی  خواسته است بقیه جزئیات پرونده این وزیر سابق اسرائیلی محرمانه باقی بماند و بر این اساس حکم دادگاه تا روز دوشنبه محرمانه باقی ماند و بعضی از جزئیات پرونده همچنان مهر سری خورده‌اند. در عین حال وکلای سگو در بیانیه‌ای به مطبوعات گفته‌اند که برگه‌ی کامل محکومیت‌ها «تصویری متفاوت» از متنی که برای انتشار توسط شین بت تنظیم شده است، به دست می‌دهد. آنها در دفاع از موکل خود گفتند که دیدار او با مقامات ایرانی به عنوان راهی برای کمک به کشور خود است.

۰۰
دیدگاه کاربران

نظرات برای این مطلب بسته شده است !