صبح دانشجو

کد خبر: 3423

تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰

ازدواج آسان، رواج ازدواج و کارگاه آموزشی سه هدف طرح ازدواج دانشجویی

صفوی در گفت و گو با صبح دانشجو:

ازدواج آسان، رواج ازدواج و کارگاه آموزشی سه هدف طرح ازدواج دانشجویی

حجت الاسلام و المسلمین صفوی رواج ازدواج آسان را از اهداف طرح ازدواج دانشجویی دانست.

با عضویت در کانال سروش «صبح دانشجو» مهم ترین اخبار و رویدادهای روز را دریافت نمائید.

به گزارش صبح دانشجو، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی گیلان به عنوان دبیر اجرایی ستاد ازدواج دانشجویی در دانشگاه های این استان انتخاب شده و این مسئولیت را بر عهده دارد. از این رو صبح دانشجو گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین صفوی مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی ترتیب داده که مشروح آن به شرح زیر است:

 

صبح دانشجو: در ابتدا بفرمایید توصیه های اسلام درباره مساله ازدواج چیست؟

 

حجت الاسلام والمسلمین صفوی: ازدواج در واقع یک توصیه متناسب با فطرت انسان است .خدای متعال در انسان از بدو تولد نیازهای گوناگونی را به ودیعه گذاشته است. بعضی از نیاز های مثل خوردن و آشامیدن از همان آغاز فعال است و برخی دیگر مثل غریزه جنسی در زمان خودش فعال می شود. خداوند این غریزه را قرار داده تا هم انس بین انسان ها صورت گیرد و هم تضمین کننده بقای انسان باشد و هم دو انسان با دو فکر مختلف و علایق جداگانه و انگیزه های گوناگون و آرزو های مختلف در کنار همدیگر به یک زندگی مشترک پای بند باشند و با سختی ها و رنج هایش کنار بیایند و از این راه بتوانند بنای نو بسازنند و خود را تربیت کنند.

 

به تعبیر بعضی از بزرگان اگر انسان در تمام زمینه ها تخصص و تبحر داشته باشد در سایه ازدواج به پختگی می رسد. و همه اینها مورد رضایت دین است . و غایت آفرینش انسان کمال و تربیت انسان است و همه این ها در پرتو ازدواج حاصل می شود.

 

ازدواج اعتدال در غریزه جنسی است. انسان می تواند غریزه جنسی  را سرکوب کند و هم لگام گسیخته رها شود و این تفریط و افراط مضر به فرد و خانواده و جامعه است . و این دو ضرر به حقوق و حرمت انسان ها می زند و مانع رشد و سبب سقوط او می گردد . و ازدواج اتخاذ راه اعتدال در این غریزه است.و در پرتو آن از مهلکترین غرایز نجات پیدا کرده و به ساحل امن و آرامش می رسد. و وقتی انسان به آرامش رسید می تواند در مسائل مهم به درستی فکر کند . ذکر الله آرامش است و ازدواج در واقع ذکر عملی است . خداوند در آیه ۲۱ سوره روم می فرماید:

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

«لتسکنوا الیها» به آرامش برسد همان طور که سکین با بریدن اوداج حیوان آن را آرام می کند. «مودت» یعنی عشق و «رحمت» به معنای دلسوزی برای یکدیگر است. و می تواند این تجربه را در اجتماع به کار گیرد.

 

انسانی که ازدواج می کند مورد احترام دیگران است. مجرد زیستن یا لاابالی گری منجر به تخریب شخصیت انسان و سلب احترام از وی می شود.

 

پیامر فرمودندک« النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی » کسی که از ازدواج در حالی که امکان آن را دارد روی برگرداند از من نیست .سبک زندگی او سبک زندگی پیامبر نیست. در حالیکه خداوند فرمود:

لَّقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ

خداوند پیامبر را الگوی ما قرار داده است .

ازدواج برای رسیدن به زندگی سعادتمندانه است و ارتباطی با فوز و فلاح دارد. لذتی است حلال همانطور که غذا و پوشاک و مناظر زیبا لذتی حلال هستند که انسان نباید خود را از آن محروم کند.

 

بنابراین اسلام کاملا توصیه به ازدواج کرده بر خلاف مسیحیت تحریف شده که تقوا را در زندگی مجرد میبیند و توصیه به ازدواج را از باب دفع افسد به فاسد می دانند. کشیشان هم که داعیه آن را دارند دچار انحرافات اخلاقی و بعضا به همجنس بازی گرفتار شده اند.

 

صبح دانشجو:نظر شما در مورد ازدواج دانشجویان با هم چیست؟

 

حجت الاسلام و المسلمین صفوی : اگر بخواهیم نگاه منطقی داشته باشیم با توجه به اینکه دانشجویان به طور متوسط ۴ سال با هم درس می خوانند. کم و بیش همدیگر را می بینند تا حدودی با خلق و خوی هم آشنا هستند. عرض کردم تا حدودی ولی انسان توانایی آن را دارد که بتواند بخشی از خصلت های خود را بپوشاند لذا همه آنچه بروز می دهد نیست. روانشناسان می گویند عقده های روانی مخفی در فرد است که ممکن است خودش هم از آن خبر نداشته باشد و لی در شرایط خاص باطن آنها آشکار می شود. مولوی می گوید:کسی ماری که خوابیده بود گرفته بود و بین مردم آورد وقتی آفتاب به او خورد بیدار شد و اول خود مارگیر را خورد «نفست اژدرهاست او کی مرده است. از غم و بی آلتی افسرده است».

 

بنده روی قید تا حدودی تاکید کردم . بنابراین همدیگر را کاملا نمی شناسند و فقط آشنایی مقدماتی دارند ما تشویق می کنیم که از راه سنتی یعنی با در میان گذاشتن با معتمدین و بزرگان خانواده و پدر ومادر همدیگر را ببینند و اگر سطح ها بهم نزدیک بود می تواند ازدواج اطمینان بخش باشد. ولی اگر بدون آگاهی خانواده ارتباط برقرار شود و به نتیجه برسد خیلی نمی توان خوشبین بود که زندگی موفق داشته باشند و این اعتقاد شخصی من است.

 

صبح دانشجو: آیا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای آشنایی بیشتر این دانشجویان برنامه ای دارد یا خیر

 

حجت الاسلام و المسلمین صفوی: ما خوشحال می شویم که واسطه در امر خیر شویم. و روایات زیادی داریم که در کار خیر به خصوص ازدواج پیش قدم باشیم. با پیوند دادن برای ازدواج حسنه ای نوشته و سیئه ای محو می شود و اگر زندگی خوب شکل بگیرد و نسل خوب شکل بگیرد جزو باقیات صالحات است. اگر انسان بتواند با آشنا کردن دو نفر از یک گناه جلوگیری کند خدا هزاران برابر بلا را از او دور می کند.

 

ما طرح داریم فرم هایی داریم که برای علاقه مندان به ازدواج قرار می دهیم . ولی این طرح شکل نگیرد مگر با ورود دانشگاه و پشتیبانی و با در اختیار گذاشتن منابع و امکانات و مشاوران متخصص و اگر این امر اتفاق بیفتد کار بزرگی است امام فرمود بسیجی باید وارد میدان باشد و ما هستیم منتها نیاز به حمایت دانشگاه داریم.

 

صبح دانشجو: هدف از طرح ازدواج دانشجویی چیست؟

 

حجت الاسلام و المسلمین صفوی: ازدواج دانشجویی دو گونه هدف دارد . یک هدف مشترک است که در سوال اول گفتم و همان تکامل و رشد استعداد و آرامش و بقای نسل انسان است.

 

اما هدف های خاص ازدواج دانشجویی، متاسفانه سبک زندگی ما اسلامی نیست و تحت سبک زندگی غربی مراسم ازدواج رنگارنگ است. و با این وضعیت اقتصادی که بر مردم تحمیل شده و همچنین گرفتاری معیشت جا دارد در هزینه کردن تشریفات تجدید نظر شود. یکی از هدف ها ازدواج آسان است یکی از موانع ازدواج گرانی است و ما موانع را برطرف کنیم . خرج و برج زیادی است . رغبت و میل به ازدواج است ولی می ترسند بیش از فقر احساس فقر داریم و انگیزه را از آنها گرفته است. هدف ما همین است ولی متاسفانه برخی شرکت می کنند و باز تشریفات خود را دارند.

 

هدف دیگر تبلیغ برای ازدواج و رواج سنت حسنه است و این رواج خودش عبادت است چون پیامبر فرمودند: «در اسلام بنایی محبوب تر از بنای ازدواج نیست».

 

هدف سوم اینکه بحمد الله با توجه به تلاش هایی که مسئولان نهاد در تهران و قم انجام داده و حمایت هایی که از دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه صورت گرفته کارگاه های دانش افزایی و روشنگری در موضوع ازدواج همسرداری و فرزند داری برای کسانی که عقد کرده و در بازه زمانی مشخص به مشهد اعزام می شوند. با حضور استاد های مجرب و مشاوران برگزار می شود و در کنار مضجع شریف امام رضا زندگی خود را آغاز می کنند و ازدواج آنها با مراسم معنوی شروع می شود و جشنی هم برای آنها می گیرند و خرج و برجی هم نداشته باشند و یک ولیمه در بازگشت به اطرافیانشان بدهند و امیدواریم همین باعث رواج این سنت حسنه شود و مشکلاتی که باعث ترس از ازدواج آسان است دیگر شاهد نباشیم.

گفتنی است آخرین مهلت ثبت نام بیست و دومین جشن ازدواج دانشجویی ۳۰ دی ماه ۹۷ می باشد. تنها زوجینی که حداقل یک نفر از آن ها دانشجو بوده و تاریخ رسمی عقد در فاصله زمانی ۱ فروردین ۱۳۹۶ تا ۱ آذر ۱۳۹۷ داشته باشند،مجوز ثبت نام در سامانه خواهند داشت.

 

برای ثبت نام به آدرس Ezdevaj.org مراجعه کنید.

دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

مطالب مرتبط
مراسم بزرگداشت روز دانشجو

در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

مراسم بزرگداشت روز دانشجو

قرآن کتاب زندگی و تربیت

به مناسبت تلاوت آخرین صفحه قرآن

قرآن کتاب زندگی و تربیت

لیست ۴۰۹ عنوان کتاب

در نمایشگاه کتاب چهل سال عزت

لیست ۴۰۹ عنوان کتاب

کسب رتبه نخست توسط دانشجوی واحد رشت

در مسابقات پیشگامان رباتیک

کسب رتبه نخست توسط دانشجوی واحد رشت

شهدا چراغ راه ما هستند

حجت الاسلام و المسلمین خرسندی:

شهدا چراغ راه ما هستند